Search
  • Betul Altu

Growth Marketing Nedir?


Growth Marketing, Büyüme Pazarlaması, veya havalı ama yanlış kullanımıyla “Growth Hacking”, tam anlamıyla müşterinin yaşam belirtisi verdiği her noktada çalışır.


Geleneksel pazarlama ve dijital pazarlama, funnel’ın (huninin) en tepesindeki kullacıyla ilgilenir. Fakat Growth Marketing’te bu söz konusu değildir, zira kısa dönem getiriler dışında uzun koşuda herhangi bir fayda sağlamaz.


Yaratılan funnel, Growth Marketer için kutsal bir veridir. Bu veriler üzerinden testler yoluyla hareket ederek varolan ziyaretçi / müşteri / kullanıcı arttırılmaya çalışılır. Funnel, her gün dönüp dönüp bakılması, optimize edilmesi gereken şeyleri söyleyen elmas değerinde bir metadır. Dolayısıyla çalışacağınız Growth Marketer’ın veri analizinde yetkin olması gerekir. Bunun yanı sıra dirsek temasında çalışacağınız Growth Marketer’da aramanız gereken özellikler kullanıcı edinimi, kullanıcıların markayla etkileşiminin sürdürülmesi, zamanla kullanıcıların marka süper kahramanları haline getirilmesidir. Diğer bir deyişle, çalışacağınız Growth Marketer’ın testler konusunda ultra yetkinliğe sahip olması ve funnel'ın her noktasıyla bizzat ilgilenmesi beklenir. Kullanıcının veya müşterinin siteye veya diğer mecralara girip ne yaptığı tamamen Growth Marketer’ın izlemesi gereken konulardır.


Chamath Palihapitiya | CEO, Social Capital: Büyüme, ürün değerinin derinlikle anlaşılmasından ve yeni kullanıcıların “işte bu!” noktasına hıphızlı, hatta saniyeler içerisinde getirilmesiyle başlar.


19 views0 comments
 

Thanks for submitting!